GRMÖ Grundvattenkemi i Norrland

  • Övervakningsprogram
Val av förvaltningscykel Förvaltningscykel 1 (2004 - 2009) Förvaltningscykel 2 (2010 - 2016) Förlängning av förvaltningscykel 2 Förvaltningscykel 3 (aktuell)

Nyhet i VISS - information utifrån förvaltningscykel

Du kan välja att se material från en specifik vattenförvaltningscykel via ”Val av förvaltningscykel” ovanför denna ruta. Om du inte gör något val visas ”Senaste bedömning”, den mest aktuella informationen oavsett vilken förvaltningscykel den är inlagd i. I förvaltningscykel 1, 2 och ”Förlängning av cykel 2” ser du det som var aktuellt när cykeln avslutades. I den pågående ”Förvaltningscykel 3” ser du det som hittills har lagts in i den cykeln.

Beskrivning
Gemensamt delprogram för grundvattenövervakning för Norrlandslänen
Ej granskad
Sötvatten
Löpande program
Länsstyrelsen i Västerbottens län
Länsstyrelsen i Gävleborgs län
Länsstyrelsen i Norrbottens Län
Länsstyrelsen i Jämtlands län
RMÖ, Regional miljöövervakning
2012
-
Pågående
Gävleborg
Norrbotten
Västerbotten
Jämtland
2012-09-13 15:25
2019-06-11 14:13
  Namn EU-ID Program­spec. namn Program­spec. ID Vatten Huvud­avrinningsomr.
1 7952 SE624235-167223 Ockelbo RMÖ-27 Ockelbo Testeboån
2 8204 SE618547-165050 Ockelbo RMÖ-27 Ockelbo Testeboån
3 Arvidsjaur SE615871-160766 Arvidsjaur 2536 SE728106-165767 Byskeälven
4 Avasjö (Borgafjäll) SE616070-159111 Avasjö (Borgafjäll) 2449 SE719279-146522 Ångermanälven
5 Bergby SE675982-156671 Bergby RMÖ-49 Bergby Hamrångeån
6 Betsele SE618190-169885 Betsele 4194 Umeälvens dalgång, Betseleområdet Umeälven
7 Bispgården SE618058-171287 Bispgården 20023_7 Bispgården Indalsälven
8 Björke SE674040-157577 Björke RMÖ-75 Björke/Hille
9 Boda SE680582-156005 Boda RMÖ-40 Trönö/Kungsgården
10 Brändön SE626035-164537 Brändön 1773 Malåns dalgång, Malåområdet Skellefteälven
11 Burträsk SE620291-160584 Burträsk-Gammelbyn 6388 Burträskåsen, Burträskområdet Skellefteälven
12 Bygdsiljum gamla vattentäkt SE622107-161095 Bygdsiljum gamla vattentäkt 20024_8 Rickleåsen Bygdsiljumområdet Rickleån
13 Böle SE618088-159069 Böle 20023_21 Ljungan
14 Degerbäcken SE623236-165871 Degerbäcken 2381 SE735115-173327 Luleälven
15 Ede SE615685-168055 Änge Änge Indalsälven
16 Edsta SE617582-164265 Edstaberg RMÖ-72 Edsta Kustområde
17 Fjällnäs SE615545-169918 Fjällnäs SE694732-131456 Ljusnan
18 Floxen SE705000-167000 Floxen 20024_87 Älv- och svallsediment i Nordmalingsområdet Leduån
19 Flästa SE617867-163199 Flästa RMÖ-04 Ljusnanåsen-Flästa Ljusnan
20 Forneby SE681759-153174 Forneby RMÖ-05 Ljusnanåsen-Arbrå
21 Forsa (reserv) SE621929-167753 Forsa RMÖ-69 Harmånger-Stocka Harmångersån
22 Forslunda SE625868-164686 Forslunda 3891 Vindelälvsåsen, Umeåområdet Umeälven
23 Frängstorp SE619512-161704 Frängstorp 3892 Vindelälvsåsen, Umeåområdet Hörnån
24 Frästa SE622172-164201 Gnarp RMÖ-24 Isälvsavlagring Gnarp Gnarpsån
25 Färila SE615403-163959 Korskrogen RMÖ-18 Getryggen - Stråsjö Ljusnan
26 Gammplatsen SE622220-166974 Gammplatsen 4130 Umeälvens dalgång, Lyckseleområdet Umeälven
27 Gargnäs SE617830-171242 Gargnäs 2405 Gargåsen, Gargnäsområdet Umeälven
28 Glössbo SE621838-161519 Glössbo RMÖ-39 Ljusnan
29 Grundvattenrör Martinssons Såg SE714771-172714 Grundvattenrör Martinssons såg 20024_32 Rickleåsen Bygdsiljumområdet Rickleån
30 Gunnarn fpl SE720000-159000 Gunnarn fpl 20024_20 Mejvanåsen, Åskiljeområdet Umeälven
31 Gunnarn/Bastuträsk SE621956-169298 Gunnarn/Bastuträsk 4050 Umeälvsåsen, Gunnarnområdet Umeälven
32 Gällnäskrogen SE620598-168848 Gällnäskrogen 20023_22 Svenstavik-Åsarna Ljungan
33 Hammarstrand SE617907-172372 Hammarstrand 20023_6 Hammarstrand Indalsälven
34 Harmånger SE686900-157400 Rösta RMÖ-68 Harmånger-Stocka Harmångersån
35 Hedenäset SE627140-169403 Hedenäset 4853 Hietaniemi Torneälven
36 Hedesundaåsen SE618335-167402 Hedesunda RMÖ-07 Isälvsavlagring Hedesunda Dalälven
37 Hemavan flp SE730000-146000 Hemavan flp 20024_22 Umeälven
38 Hille SE673694-157533 Hille RMÖ-45 Björke/Hille Kustområde
39 Hissjö SE617368-166066 Hissjö 3898 Vindelälvsåsen, Umeåområdet Tavleån
40 Homna SE619825-161409 Homna RMÖ-30 Voxnabruk-Edsbyn Ljusnan
41 Hoting SE622056-171390 Hoting Andersnäset Ångermanälven
42 Hällbo SE619944-167510 Hällbo RMÖ-73 Hällbo Ljusnan
43 HÖGSÖNS SE624918-164661 HÖGSÖNS 1738 Vitån
44 Idivuoma SE620496-165980 Idivuoma 418 SE759890-176186 Torneälven
45 Ilsbo (Bjärtsjön) SE619555-171721 Ilsbo RMÖ-51 Ilsbo-Bjärtsjön Kustområde
46 Junosuando SE624078-172881 Junosuando 5155 SE750482-177929 Torneälven
47 Jäderfors SE618131-162419 Jäderfors RMÖ-43 Kungsfors-Jäderfors Gavleån
48 Järbo SE619599-160496 Järbo RMÖ-48 Kungsfors-Jäderfors Gavleån
49 Järboåsen, Jädraås SE623475-167461 Jädraås RMÖ-26 Gavleån
50 Järpen SE627316-160195 Järpen Tossön Indalsälven
51 Kainuunlantto SE623327-166851 Kainuunlantto 5173 SE744721-179762 Kalixälven
52 Kallkällorna SE729000-171000 Kallkällorna 20025_29 SE729514-171164 Piteälven
53 Kinsta, Mohed SE616536-158962 Mohed RMÖ-38 Kustområde
54 Kitkiöjärvi Vattenverk SE621681-157676 Kitkiöjärvi Vattenverk 5150 SE753576-181376 Torneälven
55 Klippen SE618861-161073 Klippen 4053 Umeälven
56 Klubben (pite havsbad) SE618945-168981 Klubben (pite havsbad) 91 Pitholmsheden Kustområde
57 Kungsberg SE674002-153979 Kungsberg RMÖ-74 Järdaås-Kungsfors
58 Kungsgården SE626362-168052 Kungsgården RMÖ-34 Åshammar/Kungsgården Gavleån
59 Kyrktåsjö SE618700-171115 Kyrktåsjö 20023_3 Tåsjö Ångermanälven
60 Kåbdalis SE619137-160469 Kåbdalis 4692 SE734278-168806 Piteälven
61 Kälarne SE622723-167557 Kälarne 20023_10 Ljungan
62 Lajksjö SE623709-166125 Lajksjö 2454 SE712555-153574 Ångermanälven
63 Lansjärv SE617699-163668 Lansjärv 4611 SE741584-177228 Kalixälven
64 Linnekällan (Röbäck) SE708542-171657 Linnekällan (Röbäck) 30000-231 Vindelälvsåsen, Umeåområdet
65 Ljusdal SE617446-162498 Borr RMÖ-19 Ljusdal-Borr Ljusnan
66 Ljusnan SE624254-171839 Bruksvallarna Ljusnans dalgång norr om Bruksvallarna Ljusnan
67 Lobonäs SE624761-171132 Lobonäs RMÖ-23 Loån Lobonäs Ljusnan
68 Långstrandberget SE701857-150029 Långstrandberget 20023_49 Långstrandberget Indalsälven
69 Marielund SE673036-157260 Marielund RMÖ-10 Valboåsen
70 Mellanfjärden SE619415-162599 Mellanfjärden RMÖ-63 Mellanfjärden Kustområde
71 Mjödvattnet SE624626-172792 Mjödvattnet 6528 Burträskåsen, Vebomarksområdet Bureälven
72 Mo SE685070-156730 Mo RMÖ-70 Hallstaåsen Edsta-Hudiksvallsfjärden
73 Morjärv SE616470-164539 Morjärv 5252 SE734742-181004 Kalixälven
74 Moskosel SE617909-161858 Moskosel 2544 SE731467-166478 Piteälven
75 Nattavaara stn SE741000-173000 Nattavaara stn 20025_7 SE741019-173302 Kalixälven
76 Norrbomuren SE670961-156223 Norrbomuren RMÖ-59 Valboåsen
77 Nyhem SE627179-168713 Nyhem 20023_28 Nyhem Ljungan
78 Ockelboåsen, Lingbo SE618203-159073 Lingbo RMÖ-42 Lingbo Hamrångeån
79 Risbäck SE621401-160762 Risbäck 2450 Risbäck Ångermanälven
80 Sandarne SE679452-157013 Sandarne RMÖ-37 Sandarne
81 Sarkasvaara SE619162-162325 Sarkasvaara 2418 Koskullskulle Kalixälven
82 Sikfors SE619626-162066 Sikfors 77 SE727830-174994 Piteälven
83 Själstuga SE678033-156040 Själstuga RMÖ-54 Stråtjära isälvsavlagring
84 Sjöändan SE622283-164524 Bräcke 20023_8 SE695425-148264 Ljungan
85 Steninge SE622789-161449 Steninge 22 Burträskåsen nedan Bastuträsk Skellefteälven
86 Stensele SE627448-166699 Stensele 4060 Umeälvsåsen, Stenseleområdet Umeälven
87 Storkällan SE677697-150904 Storkällan RMÖ-01 Isälvsavlagring-Häsbo Ljusnan
88 Storsand SE620004-172119 Storsand 2386 SE735115-173327 Luleälven
89 Stråtjära SE618807-165729 Stråtjära RMÖ-41 Stråtjära isälvsavlagring Ljusnan
90 Stugun SE622658-167036 Stugun 20023_50 Västanbäck-Stugun Indalsälven
91 Svabensverk SE619567-173187 Svabensverk RMÖ-29 Svabensverk Dalälven
92 Sätraverkets brunnsområde SE622826-170640 Sätraverken RMÖ-09 Testeboån
93 Tandsjöborg SE618450-164407 Tandsjöborg RMÖ-62 Tandsjöborg Ljusnan
94 Totra SE615828-167859 Totra RMÖ-46 Totra Hamrångeån
95 Trödje SE674529-157683 Trödje RMÖ-60 Trödje
96 Tväråbäck SE619678-168400 Tväråbäck 62 Umeälvsåsen ovan Vännäs Umeälven
97 Uddero (Krokom) SE702197-143286 Uddero Dvärsätt Indalsälven
98 Vade SE620289-159619 Vade RMÖ-67 Bergsjö Harmångersån
99 Vebomark SE626069-166231 Vebomark 3517 Burträskåsen, Vebomarksområdet Kålabodaån
100 Vemdalsskalet SE693100-140600 Vemdalsskalet Vemdalsskalet Ljungan
101 Vidsel SE624706-170276 Vidsel 4750 SE731586-170860 Piteälven
102 Viken SE618911-170204 Viken RMÖ-47 Hennan Viken Ljusnan
103 Vormsele SE615864-163184 Vormsele 4251 Vindelälvsåsen, Vormseleområdet Umeälven
104 Voxnabruk SE615957-167251 Voxnabruk_2 RMÖ-64 Voxnabruk-Edsbyn Ljusnan
105 Västansjö SE626509-161307 Bofara RMÖ-03 Isälvsavlagring-Löten Ljusnan
106 Ytterhogdal SE627063-163433 Ytterhogdal 20023_12 Ytterhogdal Ljusnan
107 Åby (Br 305) SE621070-158387 Åby RMÖ-08 Gavleån
108 Ålsjön SE621033-170955 Ålsjön_B4 RMÖ-52 Kustområde
109 Åmot, Svartandal SE616005-162623 Svartandal RMÖ-22 Åmot, Svartandal Testeboån
110 Åmsele SE624102-162776 Åmsele 2228 Vindelälvsåsen Åmseleområdet Umeälven
111 Ånäset SE627496-160342 Hassela RMÖ-25 Isälvsavlagring Hassela Harmångersån
112 Årsunda SE617580-164305 Årsunda RMÖ-33 Årsunda Gavleån
113 Älvsbyn SE624527-159581 Älvsbyn 4748 SE729465-173998 Piteälven
114 Östanbräck SE617452-167778 Östanbräck RMÖ-15 Kustområde
115 Österfärnebo SE616964-160856 Österfärnebo RMÖ-32 Österfärnebo Dalälven
116 Övre Soppero SE623617-159833 Övre Soppero 412 SE756349-174455 Torneälven